Finansal Danışman

Finansal Danışman Nedir?

İÇİNDEKİLER

 1. Finansal Danışman Nedir?
 2. Finansal Danışman Ne İş Yapar?
 3. Nasıl Finansal Danışman Olunur?
 4. Finans Danışmanı Sertifikaları

Finansal Danışman Nedir?

Finansal danışman; kişilere ve kurumlara, finans alanında yardım ve destek sağlayan kişilerdir. Bireylerin veya şirketlerin taşınır veya taşınmaz varlıklarını piyasalarda değerlendirme işini yürüten finansal danışmanlar, aynı zamanda bireysel emeklilik ve hayat sigortası gibi konularda da hizmet verirler.

Finansal Danışman Ne İş Yapar?

Finansal danışmanlar tüm maddi konularla ilgilenirler. Başlıca görevleri şunlardır:

 • Portföy yönetimi yapmak,
 • Finans piyasalarının geleceği hakkında analiz yapmak ve bunu raporlamak,
 • Yatırım ortamları için fizibilite işlemleri gerçekleştirmek,
 • Bilanço analizi yapmak,
 • Banka ilişkilerinin yönetimi sağlamak,
 • Finansal tüm hareketleri planlamak.

Nasıl Finansal Danışman Olunur?

Finansal danışman olmak için tercihen üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümlerinden lisans eğitimi almış olmak gerekir. Bunun yanı sıra diplomaya ek olarak özel eğitim kurumlarından eğitim ve sertifikalar alınabilir.

Finans Danışmanı Sertifikaları

Piyasada çok sayıda özel kurum ve kuruluş finansal danışmanlık alanında sertifika eğitimleri vermektedir. MEB onaylı veya tanınmış üniversitelerin vermiş olduğu bu sertifikalar işe alım süreçlerinde kişilere destek olmaktadır. Bunun yanı sıra BES (Bireysel Emeklilik Sınavı) lisansı da finansal danışmanlarda bulunması gereken sertifikalardan biridir. BES lisansı aracı kurumlar tarafından verilmektedir. Finansal danışmanlık sertifika eğitimlerinin içerikleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Finansal planlama,
 • Kişisel ve bireysel finansal danışmanlık,
 • Yatırım ve gayrimenkul değerlendirme süreçlerini tanıma,
 • Sigorta çeşitleri ve emeklilik,
 • Risk yönetimi.

Finansal Danışman pozisyonu ortalama maaşı (Aylık) 3.270 TL, en düşük (Aylık) 2.020, en yüksek (Aylık) 5.430

Finansal Danışman İş İlanları için kariyer sitesinde arama yapabilirsiniz. Kaynak kariyer net

Finansal Danışman hakkında ekşi sözlükteki yorumlar:

Yurt dışında içeriği çok farklı olan fakat Türkiye’de poliçe satışı için kullanılan bir meslek. Zaten yurt dışında bu işi yapmak, yapabilmek için çok ciddi sınav ve eğitimlerden geçerken Türkiye’de işe başvurmak yeterli olabiliyor çoğunlukla. Ancak iyi bir bankada yapılıyorsa bir takim elemelerden geçiyor ve ciddi bir eğitim alıyorsunuz. Sertifikasız yapılmadığı için devletin açtığı bir sınavla sertifika alıp çalışıyorsunuz. Fakat pek çok yerde sertifikasız çalışan pek çok insan var. Sıfırdan portföy oluşturan yerlerde çalışmak gerçekten zor bana kalırsa.

Birey veya kurumların arzu ettikleri yatırım hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak finansal stratejileri oluşturan ve bu stratejilerin uygulamasını ve bakımını yapan kişi veya kurum. Finansal Danışman ne işe yarıyor? Finansal danışmanın temel görevi, yatırımcı için, ulaşmak istediği gayelere, yatırım yapmak istediği süreye, risk toleransına, fırsat maliyetine ve vergi durumuna uygunluk gösteren bir finansal plan hazırlamaktır. bu finansal plan hem yatırımcının sahip olduğu varlıklar ve borçlar ile gelir ve giderlerini yansıtır hem de temel yatırım stratejisini belirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir